Počinje proljetna faza deratizacije na području HNK-a

Proljetna faza obavezne preventivne deratizacije na području HNK-a počinje danas i trajat će do 11. juna 2021. godine.

Organizaciju i provođenje obavljaće Zavod, a cilj akcije je smanjenje broja glodara na biološki podnošljiv nivo za održavanje povoljne epidemiološke situacije na području kantona, saopšteno je iz ZZJZ HNK-a.

Ova akcija provodi se postavljanjem trovne mase na javne i zelene površine u pojasu gradskih i prigradskih naselja, obale rijeka, u kanalizacijske šahtove, deponije čvrstih otpadaka, groblja, ruševne objekte, obrazovne i zdravstvene ustanove, vjerske i druge javne objekte (prilagođeno trenutnoj situaciji vezanoj za pandemiju covida-19).

Iz Zavoda navode kako će se deratizacija provoditi suvremenim i efikasnim sredstvima za uništavanje glodara. Postavljeni mamci su otrov, te iz Zavoda apeliraju na stanovništvo da otrove ne diraju i ne pomjeraju s postavljenih lokacija.

Takođe, pozivaju sve subjekte na suradnju pri izvođenju preventivne akcije kako bi se postigli očekivani rezultati, te se mole vlasnici životinja da u periodu provođenja deratizacije svoje životinje drže zatvorene ili pod nadzorom. Iz Zavoda naglašavaju da je puštanje životinja na vlastitu odgovornost.

Provođenje ove faze obavezne preventivne deratizacije u Mostaru je planirano od 24. maja do 3. juna, u Konjicu od 24. maja do 1. juna, u Jablanici od 3. do 4. juna, u Neumu 4. juna, u Ravnom 7. juna, u Čitluku i Prozoru-Rami od 7. do 8. juna, u Stocu od 9. do 10. juna i u Čapljini od 9. do 11. juna.

Plan deratizacije ne uključuje zaštitu kućnih ljubimaca i životinja koje ne žive na ulici, kao ni djece.

Rješenje je ponudio Klub Naše stranke u Gradskom vijeću Mostara.

„Otrovi koji se ostavljaju kako bi eliminirali štetne glodare ustvari su štetni i za kućne ljubimce kao i za životinje koje žive na ulici. To se već dešavalo i niko nije preuzeo odgovornost. Također, štetni su i za ljude, a poseban strah u vezi je s djecom. Na sreću, dosad nije bilo štete kad su djeca u pitanju. I štetu i strah lako je otkloniti tako što će se javne površine po kojima je posut otrov označiti vidljivim natpisima, naljepnicama ili tablama te tako što će se koristiti zaštitne kutije prilagođene glodarima“, kaže Boška Ćavar, vijećnica Naše stranke u Gradskom vijeću Mostara.

Njen prijedlog baziran je na pismu Igora Pintarića koji je kao građanin pismo s tim zahtjevom poslao gradskoj upravi.

(AbrašMEDIA)