Predstavljene aktivnosti oko upisa Milančevog buka u UNESCO registar prirodne baštine

Javno preduzeće Nacionalni park Una danas je u okviru 19. međunarodnog sajma ekologije “EKOBIS 2022” organiziralo prezentaciju “Procedure i realizacija aktivnosti upisa Milančevog buka sa kompleksom sedrenih barijera i slapova u UNESCO registar svjetske prirodne baštine”.

Direktor Javnog preduzeća “Nacionalni park Una” Amarildo Mulić kaže da se od 2017. godine kontinuirano radi na ispunjavanju svih zadataka koje UNESCO podrazumijeva u toj zahtjevnoj proceduri.

-Željeli smo prezentirati sve do sada urađeno, jer smo već u drugoj trećini kompletne procedure. Stručno i profesionalno pripremamo kompletnu dokumentaciju, ali i realiziramo sve ostale aktivnosti, tako da s nestrpljenjem očekujemo odgovor u februaru naredne godine – istakao je Mulić.

Član tima profesor Samir Đug pojasnio je vrlo kompleksan proces te zašto je baš izabran Milančev buk u Martin Brodu.

-Ovo je dugogodišnji proces koji je zahtijevao brojna terenska istraživanja i prikupljanje zaista obimne dokumentacije. Jednostavno, da bi nešto bilo uvršteno na listu prirodne svjetske baštine, potreban je ogroman trud i rad. Milančev buk u Martin Brodu je jedinstven prirodni fenomen, baš kao i sama rijeka Una. Zato ga želimo uvrstiti na globalnu listu prirodne baštine, kako bi svi u svijetu znali kakav dragulj imamo u Nacionalnom parku Una – kaže profesor Đug.

Naglašeno je kako su većina zahtjeva UNESCO-ovog revizorskog tima već ispunjena, što je i razlog za optimizam pred narednu godinu.

(FENA)