Rijeke se brzo zagrijavaju i gube kisik što ugrožava vodeni život

Rijeke se zagrijavaju i gube kisik brže od okeana, ukazala je na to studija s Penn Statea objavljena u časopisu Nature Climate Change. Rezultati studije su pokazali da je do zagrijavanja došlo u 87% a do gubitka kisika u 70% od blizu 800 analiziranih rijeka.

Studija također predviđa da će u sljedećih 70 godina riječni sistemi, posebno na američkom jugu, vjerojatno doživjeti razdoblja s tako niskim razinama kisika (deoksigenacija) da bi rijeke mogle “izazvati akutnu smrt” za određene vrste riba i generalno ugroziti vodenu raznolikost.

“Ovo je poziv na uzbunu”, rekao je Li Li, profesor civilnog inženjerstva i inženjerstva okoliša na Isettu pri Penn Stateu i autor studije. “Znamo da je sve toplija klima dovela do zagrijavanja i gubitka kisika u okeanima, ali nismo očekivali da će se to dogoditi u tekućim, plitkim rijekama. Ovo je prva studija koja sveobuhvatno sagledava promjene temperature i stope deoksigenacije u rijekama, i ono što smo otkrili ima značajne posljedice na kvalitet vode i zdravlje vodenih ekosistema širom svijeta.”

Međunarodni istraživački tim upotrijebio je metode umjetne inteligencije i dubokog učenja kako bi rekonstruisali historijski oskudne podatke o kvaliteti vode iz skoro 800 rijeka širom SAD-a i srednje Europe. Otkrili su da se rijeke zagrijavaju i deoksigeniraju brže od okeana, što bi moglo imati ozbiljne posljedice po život u vodi i po živote ljudi.

Dodatno, smanjenje kisika u rijekama potiče emisiju stakleničkih gasova i dovodi do oslobađanja otrovnih metala.

Studija je dalje  otkrila da se urbane rijeke najbrže zagrijavaju. Poljoprivredne rijeke su pokazale najsporije zagrijavanje, ali najbržu deoksigenaciju. Također su koristili model za predviđanje budućih stopa deoksigenacije i otkrili da su u svim rijekama koje su proučavali buduće stope deoksigenacije između 1,6 i 2,5 puta veće od historijskih stopa.

Model je predvidio da bi unutar sljedećih 70 godina određene vrste riba mogle potpuno izumrijeti zbog dužih razdoblja niskih razina kisika, što bi ugrozilo vodeni biodiverzitet.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA