Sarajevo oživljava i promovira tradiciju korištenja javnih česmi

Sarajevo je poznato kao grad na hiljadu izvora, a javne česme su vjekovni simbol grada, istaknuto je danas na konferenciji u Sarajevu posvećenoj projektu oživljavanja tradicije korištenja česmi.

Konferenciju je organiziralo Udruženje “Savjet za zelenu gradnju/Green Council”, koje je početkom ove godine pokrenulo projekt uz finansijsku podršku Heinrich Böll Fondacije.

– Naša prva ideja je da sagledamo njihovo stanje i u saradnji sa Gradom Sarajevo dobili smo spisak česmi kojima Grad upravlja, a radi se o 46 česmi. Kada smo izašli na teren da mapiramo česme, vidimo u kakvom su stanju i da li ih građani koriste, odabrali smo još devet česmi koje su bile u urbanom jezgru grada. Nakon mapiranja smo radili analize tih česmi, odnosno analize članaka po tome šta znače česme u gradu – izjavila je savjetnica u Uduženje Green Council Sanela Klarić.

Na terenu, kako je dodala, više od 30 posto česmi nije u funkciji, a neke su sasvim urušene i više ne postoje. Klarić je podsjetila da je UN Rezolucijom proglašeno pravo na čistu i pitku vodu ljudskim pravom.

– Mi to pravo baštinimo vijekovima u ovom gradu i nekako se loše odnosimo prema tom nasljeđu koje ima javnu funkciju zdravlja. Ljudi imaju pravo na besplatnu čistu vodu koju možemo koristiti i kao novi, odnosno stari identitet grada i promociju takvog grada u turizmu i dati priliku građanima kada naprimjer šetaju gradom, da ne koriste plastične boce, već boce za višekratnu upotrebu – dodala je Klarić, te istakla da su sa Vodovodom dogovarali da provjeravaju kvalitet te vode, da bi građani tačno znali šta piju.

(FENA)