SAS – Kultura življenja: Polaznice i članice su oduševljene radionicama koje organizujemo

Udruženje SAS – Kultura življenja osnovale su Sanella Boškailo, Sanela Čopelj, Arnela Dabić i Amela Stovrag, kako bi, kako navode, kluturno unaprijedili, edukovali i usmjerili članove u iskazivanju svojih talenata i ideja, kroz radionice, seminare, a cilj im je promovisati rad na književnim večerima i umjetničkim, likovnim izložbama. O Udružernju Sas – Kultura življenja i aktivnostima koje organizuju razgovarali smo sa Amelom Stovrag, jednom od osnivačica ovog Udruženja.

Razgovarala: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA

Udruženje SAS – Kultura življenja iza sebe ima već niz aktivnosti. Naime, cilj Udruženja i jeste promocija umjetnika različitih izričaja. Možete li nam ispričati kako je nastalo Udruženje SAS?

Amela Stovrag: Nas četiri: Sanella Boškailo, Sanela Čopelj, Arnela Dabić i Amela Stovrag smo osnivačice Udruženja “SAS” – Kultura življenja, relativno smo “mlado” udruženje, nedavno osnovano, sa idejom da kulturu izdignemo na viši nivo, kako ovaj grad i zaslužuje. Grad na obali Neretve, koji se nekad izdvajao po čistoći, uređenim parkovima, cvjetnim trgovima, uređenim putevima i cestama, kulturnim manifestacijama (književnih i poetskih večeri), danas je daleko od toga, nažalost.

Nedavno je upriličena i prva samostalna likovna izložba umjetnice Lejle Pašić, uspješno ste realizovane radionice zlatoveza, “Kreativnog likovnog izražavanja” i ebru tehnike – slikanja na vodi. O kakvim je radionicama riječ i koliko su polaznici naučili u toku radionica?

Amela Stovrag: Zlatovez je znamenita tehnika veza u kojoj se radi sa zlatnim koncem. Postoje dvije vrste zlatnoga konca: zlato i bijelo zlato. Najčešće se veze zlatnom tehnikom preko papira jer najviše pokazuje ljepotu zlatnoga veza. Inače ova tehnika je nastala u Slavoniji, zlatovez se pojavio u 19. stoljeću kada je bio znak prestiža pojedinih seoskih obitelji, njihovih kćeri i sinova.

Ebru je poznata turska tehnika slikanja na vodi. Ova potpuno prirodna likovna tehnika još uvijek nije zaživjela na našim prostorima, obzirom da je materijale i boje za rad teško nabaviti, i prof. Tarik ističe da se pomagala jedino mogu nabaviti iz Turske. Boje za rad, četke i ostala pomagala izrađuju se isključivo koristeći prirodne materijale kao što su: drška ruže, zemlja, oksidansi, bikova žuč i prirodna voda, hemijski čista. Ovim dvjema radionicama su naše polaznice i članice potpuno oduševljene, obzirom da zlatovez i ebru još uvijek nisu toliko zastupljene tehnike rada u praksi u našoj sredini, i većina članica su se prvi puta susrele sa pomenutim tehnikama na radionicama Udruženja „SAS“ Kultura življenja.

Kako se finansira Udruženje SAS?

Amela Stovrag: Udruženje „SAS“ je NVO, i trenutno se finansiramo zahvaljujući uplatama članarina naših članica i polaznica, kao i iz ličnog budžeta, obzirom da još uvijek nismo dobili podršku lokalnih vlasti i zajednice. Moram istaći da intenzivno radimo na jačanju saradnje između Udruženja „SAS“ i lokalnih vlasti i zajednice.

Ko sve može i kako da se pridruži vašem Udruženje, koliko trenutno imate članova/ica?

Amela Stovrag: Iako postojimo tek dva mjeseca, prvo zvanično predstavljanje našim prijateljima, saradnicima i građanima grada Mostara smo organizovale 27. marta 2018. godine u restoranu „Pozorišna kafana“. Udruženje broji skoro 50 članova. U Udruženje mogu da se učlane svi oni koji poštuju i žive kulturu, koji su kreativni i koji u sebi nose pozitivnu energiju i optimizam. Nije nam važna starosna dob polaznika, kao ni bilo koje druge etikete kojima nas nastoje svakodnevno zavarati na razne načine.

Kakvi su dalji planovi SAS-a i koje događaje i aktivnosti možemo očekivati u bliskoj budućnosti?

Amela Stovrag: Imamo veliki broj planova i želja. Ono što možemo najaviti u narednom periodu jesu Ebru radionice, obzirom da smo uspostavili saradnju sa Yunus Emre Institutom u Mostaru i organizacijom Kaymek. Također, učestvovati ćemo na tradicionalnoj manifestaciji Dani trešnje koja će se održati u periodu od 9.- 21. juna 2018. godine. Nadamo se da ćemo se sresti na ovoj manifestaciji koja je i internacionalnog tipa i već godinama je domaćin i gost sa velikim brojem udruženja i organizacija sa republikama bivše Jugoslavije. Dobro nam došli!