Za ljude koji žive zdravim načinom života upola manja je vjerovatnoća da će razviti depresiju od onih koji ne žive tako, što sugeriše da promjene načina života poput redovnog vježbanja i druženja mogu smanjiti rizik od depresije.
Barbara Sahakian sa Univerziteta u Cambridgeu i njezine kolege analizirali su podatke o upotrebi alkohola i nikotina, tjelesnoj aktivnosti, prehrani, spavanju i odnosima među više od 280.000 odraslih osoba koje žive u Velikoj Britaniji. Učesnici su ispunili jedan upitnik o načinu života između 2006. i 2010. i dali istraživačima pristup njihovim zdravstvenim kartonima.
Tijekom 13-godišnjeg razdoblja praćenja, kod 12.916 učesnika je dijagnosticirana depresija. Sedam faktora u vezi načina života bilo je povezano s manjim rizikom od razvoja depresije nakon što su istraživači prilagodili rezultate za dob, spol, indeks tjelesne mase, socioekonomski status i obrazovanje. Ti faktori su bili umjereni unos alkohola, nepušenje, dovoljno sna, redovno vježbanje, zdrava prehrana, često druženje i minimiziranje sjedilačkog ponašanja.
Istraživači su zatim klasificirali učesnike na temelju njihovog načina života. Ljudi koji su prakticirali pet do sedam ovih navika imali su u prosjeku 57 posto manji rizik od razvoja depresije od onih koji su se pridržavali manje od dvije navike. Najveći utjecaj imali su dovoljno sna, tjelovježba i druženje. Svaki od ovih čimbenika bio je povezan s oko 20 posto manjim rizikom od depresije.
Izvor: Newscientist
Prevod: AbrašMEDIA