Sindikat “Željeznice RS”: Ko je odgovoran za višak radnika?

Predstavnici šest sindikalnih organizacija koje djeluju u preduzeću “Željeznice Republike Srpske” /ŽRS/ uputiće zahtjev za održavanje hitnog sastanka sa Ministarstvom saobraćaja i veza Srpske od kojeg očekuju odgovore na pitanja kako su došli do viška radnika u Željeznicama, koji su kriterijumi za zbrinjavanje radnika i iz kojih sredstava će biti isplaćene otpremnine s obzirom na dugovanja iz prethodnih godina.

Predsjednik Sindikata održavanja šinskih vozila Prijedor Goran Čamdžić rekao je da od resornog ministarstva očekuju konkretnije informacije o dešavanjima na “Željeznicama” i modelima rješenja s obzirom na različite izjave u medijima predstavnika Vlade.

“Ako dobijemo jake argumente, obrazloženje i garancije da će to zaista biti stimulativne otpremnine i, prije svega, da odlazak radnika bude na dobrovoljnoj bazi, mi možda i nismo protiv toga”, rekao je Čamdžić novinarima tokom pauze današnjeg sastanka sindikalnih predstavnika.

Čamdžić ocjenjuje da je novi zakon o ŽRS preduslov za rasprodaju njene imovine po, kako kaže, bagatelnim cijenama, smatrajući da se prvo trebalo ići u dokapitalizaciju.

Predsjednik Sindikata željezničara Milijan Marković istakao je da su sindikati svjesni da Reformska agenda uključuje restrukturisanje “Željeznica” u oba entiteta, što sa sobom nosi i višak radnika, ali da odlazak radnika ipak treba biti prema prirodnom odlivu i dobrovoljno.

Marković podržava stimulativnu otpremninu na dobrovoljnoj bazi koja treba da bude u visini koja je primjenjivana u zemljama u okruženju – Hrvatska i Srbija, a koje su daleko veće od onih koje nudi Ministarstvo.

On očekuje veliki odziv za otpremnine kod radnika jer, kako navodi, ŽRS nije atraktivno preduzeće i nalazi se na samom dnu po pitanju dugovanja radnicima, stanju mobilnih kapaciteta, te ljudskih odnosa.

Marković ocjenjuje da je Vlada Srpske u mogućnosti da isplati otpremnine jer se u aktivnosti uključila i Svjetska banka.

On očekuje i da se utvrdi odgovornost za višak radnika i utvrdi ko to nije radio svoj posao.

Predsjednik Samostalnog sindikata transportne djelatnosti Zlatko Marin kaže da su sindikati jedinstveni u svojim zahtjevima i da su na ovaj problem i ranije upozoravali, ali da su isključeni iz razgovora.

Marin smatra da ponuđen iznos prosječne plate za 12 mjeseci nije stimulativan model otpremnine jer se plate radnika razlikuju.

U okviru “Željeznica Republike Srpske” djeluju Sindikat željezničara Republike Srpske, Samostalni sindikat mašinovođa, Samostalni sindikat saobraćajno-transportne djelatnosti Banjaluka, Sindikat radnika infrastrukture Doboj, Sindikat radnika infrastrukture Banjaluka i Samostalni sindikat održavanja šinskih vozila Prijedor.

(SRNA)