Škotski separatisti na iskušenju da organizuju referendum

Odbijanje Vrhovnog suda Britanije da Škotskoj odobri glasanje o pokretanju istupanja zemlje iz EU navelo je Škote da razmotre mogućnost novog referenduma.

Vrhovni sud Velike Britanije ocijenio je u utorak da britanska vlada ne može da aktivira Član 50 Lisabonskog sporazuma o pokretanju Bregzita, ako se prethodno ne konsultuje s parlamentom.

Sud je istovremeno ocijenio nepotrebnim konsultacije s lokalnim parlamentima Velsa, Sjeverne Irske i Škotske.

Škotski separatisti su tu sudsku odluku ocijenili kao uvredu, smatrajući da je povredom suvereniteta Škotske i potcjenjivanjem postojanja četiri konstitutivna naroda Ujedinjenog Kraljevstva.

“Danas su Škotska, kao i Vels i Sjeverna Irska, prestali da postoje”, izjavio je član Škotske nacionalne partije (SNP) i dodao da su to sada samo “regioni za jednu Veliku Britaniju gdje Engleska dobija ono što ona želi”.

Odluka suda je izazvala nezadovoljstvo premijerke Škotske, Nikole Sterdžon koja je u nekoliko navrata tražila glasanje škotskog parlamenta o namjeri Londona za pozivanje na Član 50 Lisabonskog sporazuma, ponavljajući da je Škotska na referendumu 23. juna 2016. glasala protiv Bregzita i za ostanak zemlje u EU.

Organizovanje referenduma o nezavisnosti Škotske ipak nije izvjesno, jer se britanska premijerka Theresa May tome protivi, a na glasanju o tome 2015. godine 55,3 odsto građana je glasalo protiv nezavisnosti Škotske.

Kraljevina Škotske je bila nezavisna država do 1. maja 1707. godine, kada je ukazom o ujedinjenu ušla u zajednicu s Engleskom čime je nastalo Ujedinjeno kraljevstvo Velike Britanije.

(Agencije)