Za šumu otkrivenu u fosilima Somerseta smatra se da je najranija šuma na Zemlji

Najstarija fosilizirana šuma do sada poznata na Zemlji, koja datira od prije 390 miliona godina, pronađena je na visokim pješčenjačkim liticama duž obale Devona i Somerseta u jugozapadnoj Engleskoj.

Fosili, koje su otkrili i identificirali istraživači sa Univerziteta Cambridge i Cardiff, najstarija su fosilizirana stabla ikad pronađena u Britaniji i to je ujedno najstarija poznata fosilna šuma na Zemlji. Ova fosilna šuma je otprilike četiri miliona godina starija od prethodne šume koja je pronađena u državi New York.

Fosili su pronađeni blizu Mineheada, na južnoj obali Bristolskog kanala, u blizini onoga što je sada Butlinov kamp za odmor. Fosilizirana stabla, poznata kao Calamophyton, na prvi pogled podsjećaju na palme, ali su bila ‘prototip’ drveća kakvo nam je danas poznato. Umjesto punog drveta, debla su im bila tanka i šuplja u sredini. Također nisu imala lišće, a grane su im bile prekrivene stotinama struktura koje su slične grančicama.

Ta su stabla također bila mnogo niža od svojih potomaka: najveća su bila visoka između dva i četiri metra. Kako su stabla rasla, odbacivala su svoje grane, otpuštajući mnogo vegetacijskog otpada koji je pogodovao beskičmenjacima na šumskom tlu.

Ovaj fosilni nalaz također pokazuje kako su rana stabla pomogla u oblikovanju krajolika i stabiliziranju riječnih korita i obala prije stotine miliona godina. Rezultati su objavljeni u Journal of the Geological Society.

“Devonsko razdoblje iz temelja je promijenilo život na Zemlji”, rekao je profesor Neil Davies s Odjela za nauke o Zemlji pri Cambridgeu, prvi autor studije. “Također je promijenio način na koji voda i zemlja međusobno djeluju, jer su drveće i druge biljke pomogle stabilizirati sediment kroz svoje korijenske sisteme. Ipak, malo se zna o najranijim šumama.”

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA