UNESCO i EK pokreću kampanju protiv antisemitizma

UNESCO i Evropska komisija pokrenuli su dvogodišnji projekt borbe protiv antisemitizma u Evropi putem obrazovanja, u vrijeme dok jevrejske zajednice osjećaju povećanu prijetnju.

Novo partnerstvo predvodi UNESCO, a finansira ga EK, uz podršku ureda za demokratske institucije i ljudska prava OSCE-a, saopćeno je iz te agencije Ujedinjenih naroda.

Projekt će biti proveden u 12 država članica Evropske unije, a među njima su i Hrvatska, Slovenija, Italija, Austrija, Francuska, Njemačka.

UNESCO će sarađivati s lokalnim vlastima kako bi obučavao učitelje, donositelje politika i organizacije civilnog društva za borbu protiv antisemitizma kroz obrazovni sistem.

“Izgradnja Evrope bez mržnje i antisemitizma počinje u učionici“, rekao je evropski komesar Margaritas Schinas, prenosi Hina.

Cilj je jačati kapacitete obrazovnih sistema kako bi se nosili s problemima poput teorija zavjere, antisemitskih predrasuda i stereotipa i govora mržnje na internetu te reagirali na antisemitske incidente.

‘Statistike su alarmantne’

Izvještaj iz marta ove godine jevrejske organizacije B’nai B’rith International, osnovane 1843. godine, pokazuje da “agresivni skupovi šire antisemitske i ekstremističke ideologije“ diljem država EU-a, glorificirajući zločine Holokausta.

Antisemitizam i iskrivljavanje Holokausta šire se i na internetu, a statistike su ”alarmantne“, upozorava ta organizacija.

Istraživanje UNESCO-a iz 2022. godine pokazuje da u prosjeku 16 posto objava na društvenim mrežama o Holokaustu krivotvori historiju, a postotak na aplikaciji Telegram, koja nema moderaciju, raste na 49 posto.

Istraživanje EU-a između 2020. i 2021. godine pokazalo je povećanje antisemitskih objava na frankofonim korisničkim računima društvenih mreža od sedam puta, te 13 puta na onima na njemačkom jeziku, piše u saopćenju UNESCO-a.

(Agencije)