Uvrstiti lijekove protiv melanoma na “A” listu

U narednoj godini nastavlja se borba da pacijenti u Federaciji Bosne i Hercegovine oboljeli od veoma opake kancerogene bolesti, metastatskog melanoma, dobiju mogućnost liječenja odgovarajućim medikamentima na teret Federalnog fonda solidarnosti.

Što prije riješiti problem

Nosioci inicijative su Udruženje pacijenata oboljelih od melanoma u FBiH i potpredsjednica Federacije Melika Mahmutbegović.

Potpredsjednica, ljekarka po vokaciji, kojoj se obratilo ovo udruženje, dosad je u dva navrata organizirala sastanke sa svim relevantnim faktorima, pacijentima i institucijama, želeći kao profesionalac i ljekar, kako je izjavila, da problem bude riješen što prije.

Dosad ona nema informaciju da su navedeni lijekovi planirani na A listi Zavoda zdravstvenog osiguranja, što je cilj cjelokupne inicijative, ali nastavlja aktivnosti i za drugu sedmicu idućeg mjeseca uputila je pozive za još jedan sastanak na koji je i dosad zvala predstavnike Udruženje oboljelih, Federalnog ministarstva zdravstva, Zavoda zdravstvenog osiguranja, ljekare s onkoloških klinika Federacije i članove odgovarajućih parlamentarnih tijela.

Mahmutbegović, pacijenti i ljekari, u dosadašnjim susretima izražavali su nedvojben stav da mjere treba poduzeti što prije, posebno zbog toga što melanom ne štedi ni mlade ljude niti ostavlja mjesta optimističnim prognozama u pogledu trajanja života.

Jedan od učesnika dosadašnjih sastanaka, Fikret Operta iz Udruženja oboljelih, također ljekar po vokaciji, živi je primjer efikasnosti lijekova koji su se u međuvremenu pojavili na tržištu.

Ideja je da Fond solidarnosti, koji djeluje unutar Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja, finansira ubuduće nabavku tih skupih lijekova, za koje struka kaže da u 50 posto slučajeva mogu dovesti i do izlječenja Budući da se Operta, zahvaljujući angažmanu porodice, liječio u Njemačkoj medikamentima koji su kod njega dali vrlo dobre rezultate, želja mu je da i pacijentima u Federaciji BiH, na osnovu uvrštavanja na „A“ listu, bude dostupno pet lijekova iz ove grupe za ciljanu i imunološku terapiju metastatskog melanoma, kazao je također.

Prim. dr. Semir Bešlija iz Udruženja onkologa BiH insistirao je u toj prilici na sistemskom i pravičnom rješenju za liječenje svih koji obole ne samo od ove već i od drugih malignih bolesti za koje je presudno djelovati urgentno i odgovarajućom terapijom, kao i preventivno. Onkološki pacijenti su pacijenti 21.stoljeća; u 2017. godini su onkološka oboljenja najzastupljenija i po učestalosti i po smrtnosti, kazao je.

Fond solidarnosti

Fond solidarnosti i vertikalni programi zdravstvene zeštite su nešto najbolje što se zadnjih godina desilo kad je riječ o zdravstvu, ali nije dobro što u trenutnoj praksi “neke stvari ne rješavamo sistemski“, kazala je potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović.

Ona je učesnicima dosadašnjih sastanaka, predstavnicima Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranje i reosiguranja, sugerirala da od trenutnih oko 140 miliona KM unutar Fonda solidarnosti, na osnovu sagledavanja stanja i potreba, dio bude raspoređen za nabavku lijekova za terapiju metastatskog melanoma.

Njeno je mišljenje da u donošenje odluka koje bi dodatno vodile željenom cilju treba da budu uključeni i Vlada, odnosno Parlament FBiH.

(FENA)