WHO: Bogate nacije moraju činiti više u borbi s pandemijama

Od bogatijih zemalja bi se trebalo tražiti da daju veći doprinos u pomaganju svijetu da se nosi s pandemijama, prema novom nacrtu dokumenta o kojem se pregovara u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO).

Zemlje s većim “kapacitetima i resursima” trebale bi snositi “proporcionalan stepen” odgovornosti za pripremanje i odgovor na globalne zdravstvene prijetnje, navodi se u nacrtu.

Cilj dokumenta, pravno obvezujućeg sporazuma o kojem pregovaraju zemlje članice WHO-a, jest pozabaviti se “katastrofalnim promašajem” međunarodne zajednice da se ravnopravno nosi s COVID-om 19 širom svijeta, prenosi Hina, pozivajući se na Reuters.

COVID je usmrtio gotovo sedam miliona ljudi otkad se krajem 2019. godine pojavio u Kini, paralizirajući globalnu ekonomiju i poharavši zajednice. Prijavljeno je više od 750 miliona zaraženih.

Dokument od 42 stranice cilja na to da svijet u budućnosti bolje reagira.

Zemlje članice imaju opciju da uklone određene paragrafe iz dokumenta u budućim pregovorima, uključujući i one o odgovornostima.

Dijelovi koji su se u ranijim nacrtima pokazali kao kontroverzni, uključujući i one o intelektualnom vlasništvu, kao i o pravu na 20 posto testova, tretmana liječenja i vakcina koje bi WHO raspodijelio siromašnijim zemljama tokom kriza, i dalje su u novom nacrtu, ali bi mogli biti uklonjeni.

Takva stavka o pandemijskim protumjerama nije postojala tokom COVID-a.

Čini se da je odbačena stavka iz ranijeg nacrta koja obvezuje farmaceutske kompanije da u detalje javnosti iznesu svoje sporazume s vladama.

Dokument također definira “pandemiju” – jednu od nekoliko spornih tačaka koje su već uzele dosta vremena tokom pregovora – kao “globalno širenje patogena ili varijante” koji se šire brzo, koji su opasni, opterećuju zdravstvene sisteme i zahtijevaju međunarodnu koordinaciju.

Dokument bi trebao biti dovršen do 2024. godine.

(Agencije)