Zapadni Balkan: Naučnici i predstavnici civilnog sektora pozivaju na uključivanje novih rijeka u Emerald mrežu

Zemlje Zapadnog Balkana su 2011. godine predložile mali broj područja za uključivanje u evropsku Emerald mrežu zaštićenih područja. No, mnoge rijeke u regiji i dalje su nezaštićene – novi prijedlog usmjeren je ka ispravljanju tog propusta.

Grupa naučnika i organizacija civilnog društva iz 11 zemalja danas je objavila spisak 88 prioritetnih rijeka za zaštitu te pozivaju zemlje Zapadnog Balkana koje su potpisnice Bernske konvencije na proširivanje Emerald mreže u regionu.

Emerald mrežu uspostavilo je Vijeće Europe 1989. godine prema Konvenciji o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija), a čine je područja od posebne važnosti za zaštitu prirode kako bi se očuvale biljne i životinjske vrste u njihovim prirodnim staništima.

Kao potpisnice Bernske konvencije, Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija započele su s uključivanjem u Emerald mrežu 2011. godine kada su predložile mali broj područja za zaštitu. No, do danas niti jedna od zemalja nije proširila taj spisak, većina područja nema nikakvu zaštitu prema nacionalnom zakonodavstvu, njima se ne upravlja niti je osigurano sistemsko prikupljanje podataka ili potrebni resursi. Zbog svega toga, većina rijeka i ribljih vrsta još uvijek nije zaštićena.

Spisak rijeka koji je objavljen danas, rezultat je seminara Emerald Green kojeg je organizovala nevladina organizacija CEE Bankwatch Network u decembru 2022. godine. Učesnici tog seminara prikupili su relevantne naučne podatke o pojedinim ribljim vrstama i njihovim staništima na temelju kojih je pripremljen spisak rijeka koje treba uključiti u Emerald mrežu.

Zapadni Balkan globalno je važno žarište biološke raznovrsnosti, posebno kada je riječ o slatkovodnim vrstama i staništima. Planinski lanci, rijeke, jezera i obala dom su brojnim ugroženim vrstama i važna staništa za mnogobrojne endemske vrste koje ne žive nigdje drugdje. Kada se usporede s ostatkom Evrope, većina rijeka u regionu u dobrom su ili izrazito dobrom stanju, a mnoge su idealni kandidati za zaštitu, što je prepoznao i danas objavljeni spisak.

“Zaštita rijeka i dobra implementacija Emerald mreže dugotrajan je proces koji zahtijeva saradnju između vlada, naučnika, civilnog sektora i lokalnih zajednica. Naš prijedlog, koji se temelji na iscrpnim naučnim podacima o ribljim vrstama u regiji, važan je doprinos tom procesu. Sljedeći je korak podržati vlade u regiji u pripremi službenih prijedloga za nova Emerald područja” ,rekao je Andrey Ralev, stručnjak za biološku razno rsnost iz organizacije CEE Bankwatch Network.

Jelena Ivanić iz Centra za životnu sredinu je istakla da se potpisivanjem Bernske konvencije naša vlast obavezala da će čuvati i održavati područja koja su nominovana za Emerald mrežu.

“Svjesni smo da u posljednje vrijeme nije učinjeno mnogo po ovom pitanju. Adekvatna zaštita prirode i životne sredine može se postići implementaciju Bernske konvencije i kroz Emerald mrežu, što očekujemo da će se desiti u narednom periodu kroz adekvatnu saradnju vlasti na svim nivoima, lokalnih zajednica, predstavnika civilnog sektora i naučne zajednice sa ciljem zaštite ranije predloženih područja kao i proširivanja liste Emerald područja u Bosni i Hercegovini”.

(CZZS)