Adriatic Metals/Eastern Mining: Deponija jalovine na izvorima potoka

NGG Park prirode Trstionica i Boriva uputilo je Federalnom ministarstvu okoliša i turizma Prigovor na Zahtjev za prethodnu procjenu utjecaja na okoliš za odlagalište otpadnog materijala iz iskopa na lokaciji „Crvene stijene“ na području općine Vareš za operatera „EASTERN MINING“ d.o.o. Vareš.

Kompanija Eastern Mining u ovom Zahtjevu iznosi neistinite i netačne podatke u svrhu ishodovanja javne isprave, a sa ciljem sticanja materijalne koristi, što se kvalificira kao krivično djelo.

Napomenimo, kompanija i njeni podizvođači, kao i domaće institucije su pod krivičnom istragom zbog sumnje na organizovani kriminal, sumnje na korupciju i sumnje na počinjenje teških krivičnih djela iz oblasti ekološkog kriminala i ugrožavanja zdravlja stanovništva.

Priredila: Aldina Lipovac – Jandrić, AbrašMEDIA

U nastavku donosimo drugi dio Prigovora, nastavak teksta objavljenog jučer, a kojeg radi boljeg razumijevanja nastavka preporučujemo da pročitate – Adriatic Metals/Eastern Mining ponovo uhvaćen u davanju lažnih podataka!

5. U dijelu A2.1 obrađivač navodi: „Hidrološke karakteristike lokacije Crvene stijene – Odlagalište otpadnih materijala iz iskopa se planirana izgraditi ikoristiti za trajno odlaganje matarijala iz iskopa na lokaciji ”Crvene stijene”, koja pripada slivu Borovičkog potoka koji čini desnu pritoku rijeke Bukovice. Rijeka Bukovica je u funkciji snabdjevanja vodom grada Kaknja. Vodozahvat na rijeci Bukovici se nalazi na području općine Kakanj, a II i III zona sanitarne zaštite ovog vodozahvata se proteže i uz Borovički potok na područje općine Vareš.

Dakle, lokacija pripada slivu Borovičkog potoka. Bez obzira na granicu sanitarne zaštite ili vododijelnicu, pojam „sliv“ je sasvim jasan; jasno je i da voda nalazi svoj put bez obzira koliko mi to pokušavali spriječiti. Uvijek postoji mogućnost zagađenja podzemnih voda i površinskih vodotoka teškim metalima, a to znači trovanje 40 000 građana Kaknja! Uz trovanje Trstionice, to znači da Kakanj ostaje bez vode – ne samo pitke, nego općenito, jer vodom koja sadrži teške metale se ne možete okoristiti niti za bilo šta.

6. U odjeljku Emisije u zrak obrađivač navodi nekontrolisane emisije prašine, ali ne navodi sadržaj te prašine. Sadržaj prašine se opisuje u ESIA studiji (iako nije odobrena od nadležnih organa, kompanija tu studiju koristi bez obzira što time izlazi iz okvira odobrene studije, jer ESIA uvelike povećava obim projekta, navodi otpadne vode kojih u odobrenoj Studiji nema, navodi drobilice na Rupicama kojih takođe u odobrenoj Studiji nema itd.) i tu se navodi talij u zraku kao posljedica emisija prašine, kao i to da će radovi biti obustavljeni pri vjetru od 5km/s, no u ovom Zahtjevu to obrađivač ignorira i ne navodi. Štetne emisije u zraku su naročito nepoželjne obzirom da je područje vazdušna banja za sve Kakanjce, da se vrlo blizu nalazi i prašuma Trstionica koja je poznata i Europi, ali grubo ignorirana od domaćih vlasti i ministarstava.

7. U odjeljku Emisije u vodi obrađivač navodi kako na lokaciji i bližem okruženju nema izvora i vodotoka.

Pozivamo se na već dvaput priloženu topografsku kartu lokacije na kojoj se vidi da se u blizini lokacije na okolnim nizbrdicama nalazi mnoštvo potoka koji se ulijevaju u kristalno čistu planinsku rijeku Trstionicu!

Ovakve navode smatramo namjernim i zlonamjernim podmetanjem neistina i netačnih informacija u svrhu dobijanja javne isprave, a sa ciljem sticanja materijalne koristi na štetu države i građana!

Nadalje, obrađivač navodi da se lokacija nalazi i u slivnom području Borovičkog potoka, pa bi to bio još jedan razlog da se ovaj Zahtjev ODBIJE u svrhu zaštite zdravlja građana.

8. U vezi sa navodom A2.7 ističemo da se ponovo radi o netačnom podatku. Da, relevantno je i da, projekat nosi velike rizike za ljudsko zdravlje i to putem trovanja vode teškim metalima.

9. U vezi navoda B. Lokacija projekta i osjetljivost okoliša geografskih područja za koja je vjerovatno da bi projekti mogli na njih značajno uticati i navoda C. Karakteristike potencijalnog uticaja na okoliš ističemo da je na obradi ovog Zahtjeva radila grupa autora od kojih niti jedno nije biolog, pa stoga navedeni nisu kompetentni za procjenu utjecaja na okoliš, niti mogu dati relevantne podatke. Obrađivač i sam navodi da postoje faktori na koje projekat može imati uticaj (C1.5): ljudi, biljni i životinjski svijet, gljive, tlo, vodu, zrak, klimu, pejzaž, pa nije jasno iz kojih razloga sve to pobija u prvom dijelu Zahtjeva.

Lokacija Crvene stijene se nalazi na oko 1200 metara nadmorske visine. Iz toga se može zaključiti da je sve što je niže od te visine ugroženo djelovanjima na lokaciji.

Prema Prostornom Planu ZDK u blizini lokaliteta Crvene Stijene se nalaze IUCN šume: GJ „Gornja Trstionica – Bukovica“ i „Duboštica – Tribija“ koje su planirane za visoki stepen zaštite kao specijalni rezervati prirode (vidi: Prostorni Plan Zeničko – dobojskog kantona 2009 – 2029), a prašuma Trstionica kao nukleus je svega 2km udaljena zračne linije od lokacije Crvene Stijene, što znači da i pri najblažem vjetru će područje od državnog i europskog značaja biti zagađeno
teškim metalima iz prašine. Slika: (dolje)

10. Pod B1.3 a) obrađivač ponovo navodi netačne i neistinite podatke. Lokacija, kako smo već naveli i pokazali na mapi, je okružena mnoštvom potoka koji se ulijevaju u rijeku Trstionicu.

Obrađivač takođe navodi da područje gravitira i Borovičkom potoku, a već smo naveli i da parcela 1797/1 pripada vodozaštitnoj zoni rijeke Bukovice, da u potpunosti okružuje planirano mjesto odlaganja, kao i da jedan njen dio je obuhvaćen omeđenim dijelom odlagališta.

Još jednom napominjemo da u timu stručnjaka koji su radili na obradi Zahtjeva nije zastupljen niti jedan biolog, niti ekspert za šume i za predmetno područje, niti jedan genetičar. Podaci koji se navode su izneseni paušalno i bez detaljnog istraživanja.

U vezi cijelog odjeljka B predmetnog Zahtjeva, obavještavamo da je upravo zbog utjecaja na okoliš uložena tužba protiv Bosne i Hercegovine Sekretarijatu Bernske Konvencije pri Vijeću Europe, da je tužba prihvaćena u cijelosti kao osnovana i upućena tuženoj strani na odgovor. Bernska konvencija – Konvencija o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa je prekršena samom dodjelom koncesije na području Rupice – Borovica, a pod navedeno područje spada i lokacija Crvene Stijene. Konvencije su obavezujući međunarodni pravni akti, pa bi bilo uputno da se problem ne produbljuje. Fotografija: (u nastavku)

Dodatno moramo napomenuti da kontaminacija vode i tla teškim metalima i kiselim produktima jalovine je trajan i nepovratan proces i to je činjenica, kao što je i činjenica da na pripremi predmetnog Zahtjeva nisu radili stručnjaci iz relevantnih oblasti, pa stoga ni tvrdnje o neškodljivosti i nepostojanju opasnosti, kao i nepostojanju vrijednih staništa cijelog područja i ekosistema u cjelini nikako ne mogu biti uzete u razmatranje kao relevantni podaci.

Jalovišta su i ranije postojala po području Vareša, pa bi bilo mnogo bolje iskoristiti stare i već uništene lokacije za istu namjenu, nego uništavati zdrave dijelove prirode i zagađivati pitke vode i čista tla.

O mjerama zaštite koje obrađivač navodi imamo istaći primjer mjera zaštite koje je kompanija do sada poduzela, a koje možete vidjeti na licu mjesta ako posjetite Trstionicu i Vrući potok na području općine Kakanj, ali i na fotografijama priloženim u ovom Prigovoru pod 4.

Dodatna pitanja:
– Na nekoliko mjesta se navodi ESIA i postupanje prema njoj, te “nadzor od strane imenovanih odgovornih lica…”. Da li dokument ESIA ima pravnu težinu jednaku nuli? Da li je ESIA odobrena od strane bilo koje institucije?
– Da li “odgovorna lica” mogu postupati po ESIA ako nije priznata od strane nadležnih?
– Da li su ček-liste koje navode vezane za ESIA pravno obvezujuće?
– Da li su ček-liste na stranom jeziku? Da li je ESIA u potpunosti prevedna? Ako je odobrena?

Dodatna informacija:

Na rijeci Trstionici iznad Kraljeve Sutjeske se nalazi vodozahvat „Stog“ iz kojeg se napaja stanovništvo Kraljeve Sutjeske i okolnih mjesta.

Zagađenjem rijeke Trastionice čija vodozaštitna zona je na području Kraljeve Sutjeske (jer nije bilo potrebe za zaštitom cijelog vodotoka obzirom da se niko nije mogao nadati dodjelama koncesija za eksploataciju teških metala kojima je ova rijeka sada ugrožena) dovodi se u opasnost zdravlje preko hiljadu stanovnika. Slike dolje:

(AbrašMEDIA)

Pročitajte još:

Apel građanima Kaknja: Hoćemo li šutjeti? Dižimo se ako hoćemo život!

2. dio: Prevara u Studiji utjecaja na okoliš kompanije Adriatic Metals/Eastern Mining

Kako će nas trovati? 2. dio