EU predstavila plan podrške industriji energije vjetra

Evropska komisija predstavila je svoj akcioni plan za unapređenje proizvodnje struje iz vjetra. On između ostalog uključuje bolji pristup finansiranju za proizvođače, kao i borbu protiv netržišnih praksi konkurencije u oblasti proizvodnje vjetroturbina.

Kako je saopštila Evropska komisija, mjere i prijedlozi pokrivaju lakše izdavanje dozvola, osmišljavanje boljih mehanizama javnih nadmetanja i nabavki, olakšavanje finansiranja, uspostavljanje jednakih uslova na tržištu, veći angažman industrije.

Mjere će, navodi “Balkan Green Energy”, biti usmjerene i na smanjenje zavisnosti od Kine u proizvodnji vjetroturbina i dijelova za vjetroturbine.

Evropski proizvođači vjetroturbina, dodaje se, trpili su velike gubitke zbog slabije potražnje.

Kako se objašnjava, EU se o ovoj oblasti suočava sa nedovoljnom i neizvjesnom potražnjom, sporim i složenim izdavanjem neophodnih dozvola, nedostatkom sirovina, visokom inflacijom i cijenama roba, problemima na tenderima u pojedinim državama, konkurencijom iz Kine, kao i manjkom kvalifikovane radne snage.

Proteklih godina, a posebno 2022. godine, svi najveći evropski proizvođači vjetroturbina prijavili su značajne gubitke u poslovanju, tempo izgradnje novih postrojenja je usporen, a potražnju je sve teže predvidjeti.

“Ne može biti uspješne zelene tranzicije bez jake industrijske baze. Ovaj paket će pomoći evropskom vjetro-sektoru da raste kod kuće i da se takmiči na globalnom nivou, smanjujući na taj način zavisnost od spoljnih dobavljača i otvarajući zelena radna mjesta za radnike”, rekao je izvršni potpredsjednik EK za zeleni dogovor Maroš Šefčovič.

Osmišljavanje nacionalnih tendera namijenjenih izgradnji novih kapaciteta OIE bazira se skoro isključivo na niskim cijenama opreme. Prema mišljenju predstavnika EK na njima bi trebalo dati prednost evropskiim proizvodima, ako oni zadovoljavaju ekološke i odgovarajuće socijalne standarde (u smislu toga da građani dobiju jeftiniju energiju, ili da me manje troše).

EK takođe ističe kako ne postoje kazne za kašnjenje projekata u okviru kojih se grade vjetroparkovi.

Na finansijskom planu, EK kako se dodaje, planira da poboljša situaciju kroz fond za inovaicje, dok je Evropska investiciona banka dobila zadatak da obezbijedi sredstva i garancije za smanjenje rizika prilikom odobravanja projekata.

Pravično i konkurentno međunarodno okruženje, prema akcionom planu, uključuje instrumente zaštite u oblasti trgovine, kao i napore da se proizvođačima iz EU otvori pristup stranim tržištima, prenosi “NovaEkonomija”.