Održan treći modul „Zelene akademije Laudato si’“ pod nazivom „Šume – ugroženo globalno javno dobro“

Od 20. do 22. listopada/oktobra 2023. u Hotelu Sunce na Vlašiću održan je treći modul prvog ciklusa „Zelene akademije Laudato si’“ Centra za mirovno obrazovanje – CMO pod naslovom „Šume – ugroženo globalno javno dobro“ i uz sudjelovanje 25 polaznika iz partnerskih ekoloških organizacija i partnerskih religijskih struktura, zajednica, ustanova i omladinskih pokreta. Podsjećamo, „Zelena akademija Laudato si’“ je jedinstvena bh, ali i regionalna mreža osmišljena za upoznavanje, izgradnju povjerenja i razvoj suradnje različitih religijskih i nereligijskih aktera u području zaštite okoliše, s ciljem postupne izgradnje „Pokreta za ekološko obraćenje“ u suglasju s apelom koji je papa Franjo svim ljudima uputio u svojoj ekološkoj enciklici „Briga za zajednički dom – Laudato si’“ još 2015. U dva prethodna modula prvog ciklusa „Zelene akademije Laudato si’“ i popratnim ekološkim akcijama u lokalnim zajednicama sudjelovalo je gotovo 40 organizacija, ustanova, zajednica i pokreta sekularnog ili religijskog backgrounda. Posebnost realiziranih ekoloških akcija, čiji broj premašuje stotinu, ogleda se u komplementarnom korištenju religijskih i nereligijskih ekoloških resursa, narativa i pristupa u zaštiti okoliša.

Na samom početku trećeg modula prvog ciklusa „Zelene akademije Laudato si’“ s razlozima nastanka i porukama apostolske pobudnice „Laudate Deum“ pape Franje, koja je objavljena na ovogodišnji blagdan sv. Franje Asiškog, polaznike Akademije je upoznao Alen Kristić. Kao svojevrstan nastavak ekološke enciklike „Briga za zajednički dom – Laudato si’“ pape Franje iz 2015, ovaj dokument predstavlja najnoviji papin vapaj pućen svim ljudima da se odlučnije udruže u zajedničkoj borbi protiv klimatskih promjena i njihovih sve razornijih posljedica od kojih prije svega trpe siromašni.

Nakon toga, u okviru predavanja pod naslovom „Borba za zaštitu šuma – od globalnog do lokalnog izazova“, Dalibor Ballian je polaznicima Akademije pružio uvid u nerijetko dramatičan odnos čovjeka i šuma kroz povijest sve do danas, osvrnuvši se pritom na suvremene uzroke i oblike ugroženosti šuma u svijetu i kod nas, što je na koncu potaknulo diskusiju o metodama očuvanja šuma i šumskog zemljišta, ali i o važnosti šuma za okoliš i samog čovjeka. Kroz iznimno bogatu povijest simbolike drveta, jednog od temeljnih simbola ljudske civilizacije, polaznike Akademije je proveo Rasim Ibrović. To uzbudljivo putovanje od vedske, budističke, staroperzijske i šintoističke tradicije preko keltske, starogrčke i staroslavenske tradicije do tradicija abrahamsko/ibrahimovskih religija bila je prigoda za oživljavanje svijesti o čovjekovoj srodnosti sa stablom, ali i svetosti svakog stabla i svake šume, naprosto čitave priroda, svih stvorenja oko nas.

Na važnost i potencijal društvenog pokreta za odrast („degrowth“), koji je ujedno i svjetonazor i filozofija, pozornost polaznika Akademije skrenula je Majda Ibraković u svom predavanju „Odrast – filozofija dobrobiti za ljude i prirodu“. Budući da njegovu okosnicu čini kritika katastrofalnih ekoloških posljedica ekonomskog rasta, koji se u okvirima kapitalističke ekonomije smatra neupitnom dogmom, odrast je u dosluhu s temeljnim uvidom duhovnosti svih svjetskih religija – „manje je više“. Premda možda neočekivano, to čini dobrodošlo polazište koncipiranja drugačijeg shvaćanja ekonomije i time izgradnje alternative kapitalizmu u kojem bi religije mogle zauzeti važnu ulogu. Sveobuhvatan, ali i potresan uvid u antropogene uzroke klimatskih promjena i njihove pogubne posljedice po čitav Planet polaznicima Akademije posredovao je francuski dokumentarac u režiji Yanna Arthus-Bertranda pod nazivom „Home“ iz 2009, čija je poruka danas još hitnija. Polazeći od raskrinkavanja skrivenih ciljeva najnovijih tehničkih rješenja, koja bi tobože trebala osigurati pravednu zelenu tranziciju, Svjetlana Nedimović je u okviru svog predavanja „Zelena tranzicija pred izazovom socijalne pravde“ polaznicima Akademije ukazala na rastuću opasnost da se zelena tranzicija u potpunosti izobliči u plašt nove kolonizacije, kojom će biti zahvaćena i naša regija, ali i na već postojeće prakse otpora i nade koje bi mogle spriječiti realizaciju zelenog kolonijalizma, kako u svijetu, tako i u našoj regiji.

Program Trećeg modula Zelene akademije Laudato si’ zaključen je osmišljavanjem popratnih ekoloških akcija u lokalnim zajednicama, uz moderaciju Alena Kristića. Ovaj će put njihov najveći broj biti usmjeren pokretanju procesa postupnog uključivanja ekološke dimenzije u Došašće / Advent. Naime, kao razdoblje kritičko-pokorničkog propitivanja osobnog i zajedničarskog stila života uoči Božića, Došašće / Advent bit će bitno okrnjen sve dok u njega ne bude uključen ekološki ispit savjesti i iz tog propitivanja iznikla ekološka pokornička praksa, kako na osobnoj, tako i na zajedničarskoj razini.

(Mreža za izgradnju mira)