Greenpeace: “Posljednje drevne šume u Europi uništavaju se za Ikein namještaj”

Novo izvješće međunarodne organizacije Greenpeace pod nazivom „Sastavite istinu: uništavanje prašuma u Rumunjskoj” ukazuje na to da proizvođači namještaja koji surađuju s Ikeom nabavljaju drvnu sirovinu iz nekih od posljednjih europskih prašuma u rumunjskim Karpatima, uključujući i zaštićena područja mreže Natura 2000.

Greenpeaceovi rezultati istrage otkrivaju kako je sedam dobavljača koji proizvode Ikeine najomiljenije proizvode, na primjer stolice INGOLF ili dječje kolijevke i krevetiće SNIGLAR, povezano s uništavanjem šuma s visokim vrijednostima očuvanja (HCV).[1] Najmanje 30 različitih proizvoda tih dobavljača pronađeno je u robnim kućama Ikee u 13 zemalja: Austriji, Belgiji, Češkoj, Finskoj, Francuskoj, Njemačkoj, Mađarskoj, Italiji, Izraelu, Poljskoj, Švedskoj, Švicarskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Greenpeace stoga poziva Ikeu da postane dio rješenja umjesto da doprinosi postojećim krizama vezanim za klimu i bioraznolikost.

“Naša prirodna baština ne smije se pretvoriti u komade namještaja. Stare su šume ključne za zdravlje planeta i moraju se hitno zaštititi. Ikea mora ispuniti vlastita obećanja o održivosti i iz svog opskrbnog lanca eliminirati uništavanje prašuma – istaknuo je Robert Cyglicki, voditelj kampanje za bioraznolikost za Greenpeace u središnjoj i istočnoj Europi (Greenpeace CEE).

Istražni timovi Greenpeacea pratili su opskrbni lanac od analize izdanih dozvola i satelitskih snimaka sječe u šumama u Rumunjskoj, preko skladišta drva i proizvođača namještaja, sve do mjesta gdje ti proizvodi završavaju: na policama Ikeinih trgovina. Utvrđeno je da nekoliko proizvođača nabavlja drvo iz šuma s visokim vrijednostima očuvanja. Na temelju javno dostupnih informacija, Ikea je najveći kupac većini tih tvrtki, što ukazuje na veliku vjerojatnost da to sporno drvo završava u Ikeinom namještaju. To je potvrđeno u slučaju proizvođača Plimob, koji proizvodi namještaj gotovo ekskluzivno za Ikeu.

Greenpeace CEE dao je Ikei i proizvođačima priliku da komentiraju nalaze ove istrage. Ikea nije osporila informaciju, dok većina proizvođača nije odgovorila. Jedna tvrtka potvrdila je primitak drva s područja ekološke mreže Natura 2000, navodeći da takvo uništavanje nije protuzakonito.

Greenpeace prepoznaje da je proizvodnja namještaja općenito dobar način iskorištavanja drva i dodavanja vrijednosti sirovinama, ali to ne podrazumijeva žrtvovanje biološki najraznovrsnijih šuma na planeti. Karpati su dom smeđim medvjedima, risovima, vukovima te europskim bizonima i među najvažnijim su utočištima flore i faune na europskom kontinentu. No tvrtke i vlasti žele izbjeći označavanje područja kao primarnih šuma ili prašuma kako bi se izbjegla ograničenja, što rezultira time da je samo 2,4 posto (1700 km²) rumunjskih šuma u Karpatima trenutno zaštićeno od sječe. Istodobno, službeni podaci ukazuju na to da je oko sedam posto rumunjskih šuma starije od 120 godina. Prema strategiji EU-a za bioraznolikost, te bi šume trebale biti strogo zaštićene.

“Ikea mora postati korporativni predvodnik u zalaganju za donošenje pravno obvezujućih i učinkovitih mjera zaštite bioraznolikosti kako bi se ispunili europski ciljevi u području bioraznolikosti”, zaključuje Cyglicki.

[1] Masifpanel SRL, Aramis Invest SRL, Taparo SA, Sortilemn SA, Iris Service Ciuc SA, Plimob SA, Aviva SRL

(AbrašMEDIA)