Raznolikost drveća povećava skladištenje ugljika i azota u šumskom tlu, ublažavajući klimatske promjene

Očuvanjem raznolikosti šuma osigurava se njihova produktivnost i potencijalno povećava nakupljanje ugljika i azota u tlu, što održava plodnost tla i ublažava globalne klimatske promjene.

To je glavni zaključak nove studije u kojoj su analizirali podatke sa stotina parcela Nacionalnog popisa šuma u Kanadi kako bi istražili odnos između raznolikosti drveća i promjena ugljika i azota u tlu u prirodnim šumama.

Do sada su brojna eksperimentalna istraživanja biodiverziteta sugerisala da veća raznolikost drveća može dovesti do veće akumulacije ugljika i azota u šumskom tlu. Međutim, nova studija objavljena u aprilu u časopisu Nature, prva je koja je pokazala slične rezultate u prirodnim šumama.

Korištenjem statističke metode modeliranje strukturnih jednačina za određivanje veze između razmolikosti drveća i akumulacije ugljika i azota u tlu, istraživači su pronašli da povećana raznolikost drveća povećava skladištenje ugljika u tlu za 30-32% i povećava skladištenje azota za 42-50% na vremenskoj skali od deset godina.

“Veća raznolikost vrsta znači miks različitih vrsta drveća s različitim načinima stjecanja i pohranjivanja biomase, kako u živim deblima, korijenju, granama i lišću, tako i u tek uginulim i raspadajućim biljnim ostacima na tlu i unutar tla.”

Šumsko tlo igra važnu ulogu u pohranjivanju ugljika ekstrahiranog iz ugljičnog dioksida tijekom fotosinteze, a koji zagrijava planet. Takva tla pohranjuju najmanje tri puta više ugljika nego žive biljke.

Azot je bitan nutrijent koji pokreće asimilaciju ugljika i rast biljaka u šumskim ekosistemima.

Raznolikost biljaka brzo se smanjuje na globalnoj razini, što dovodi do degradacije funkcije ekosistema, uključujući funkciju tla.

Izvor i više na: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA