Smanjeno korištenje društvenih mreža smanjuje tjeskobu, depresiju i usamljenost kod mladih ljudi

Mladi ljudi sve više koriste društvene mreže, a njihovo mentalno zdravlje je pogođeno tim navikama.

Istraživači sa Univerziteta Iowa State otkrili su kako jednostavna intervencija može pomoći. Tijekom dvosedmičnog eksperimenta, u kojem je učestvovalo 230 studenata, polovinu njih su zamolili da ograniče korištenje društvenih medija na 30 minuta dnevno, za što su primali automatizirane dnevne podsjetnike. Na kraju eksperimenta, ta grupa je postigla značajno niže rezultate za anksioznost, depresiju, usamljenost i strah od propuštanja nečega u poređenju s kontrolnom grupom.

Također su postigli više bodova za “pozitivan učinak”, koji istraživači opisuju kao “sklonost ka doživljavanju pozitivnih emocija opisanih kao ‘uzbuđenost’ i ‘ponos’.” U suštini, imali su svjetliji pogled na život.

Istraživači su otkrili da su psihološke koristi od smanjenja društvenih medija bile primjenjive i na učesnike koji su ponekad prekoračili vremensko ograničenje od 30 minuta.

“Ne radi se o tome da budete savršeni, već da se trudite, što čini razliku. Mislim da su samoograničavanje i obraćanje pozornosti tajni sastojci, bitniji od 30-minutnog mjerila”, rekla je Ella Faulhaber, doktorantica u oblasti interakcije između čovjeka i kompjutera i glavna autorica rada.

Mnogi učesnici ISU studije komentarisali su da je prvih nekoliko dana smanjenog korištenja bilo izazovno. Ali nakon početnog poticaja, jedan učesnik je rekao da su se osjećali produktivnijim i u skladu sa svojim životima. Drugi su rekli da bolje spavaju ili da provode više vremena s ljudima uživo.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA