Naučnici otkrili novi izvor uree (azota) u atmosferi, ukazujući da su dosadašnje pretpostavke o azotnom ciklusu nepotpune

Područja okeana koja su bogata morskim životom imaju veći utjecaj na naše ekosisteme i klimu nego što se dosad mislilo, pokazuje novo istraživanje.

Naučnici sa Univerziteta u Manchesteru otkrili su da primarni izvor uree, spoja bogatog azotom koji je ključan za rast i razvoj živih organizama, dolazi iz okeana.

Istraživanje otkriva važan, ali do sada neobjašnjen izvor redukovanog azota i nudi prve opservacije uree u gasovitom stanju u zraku.

Objavljeno u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, istraživanje također otkriva da se urea može prenositi preko velikih udaljenosti kroz atmosferu kako bi pogodovala drugim sredinama koje imaju manjak hranjivih tvari.

Rezultati bi mogli imati dalekosežne posljedice za morsku produktivnost i klimatsku stabilnost.

Emily Matthews, atmosferska naučnica sa Univerziteta u Manchesteru, rekla je: “Naša opažanja pružaju nove uvide u složene interakcije između atmosfere, okeana i ekosistema. Razumijevanje ponašanja i utjecaja uree u atmosferi ključno je za unapređenje našeg znanja o tome kako se hemikalije i tvari prenose kroz naš okoliš i može nam pomoći da informiramo strategije za rješavanje klimatskih promjena.”

Opservacije uree u gasovitoj fazi u atmosferi prikupljene su iznad Sjevernog Atlantskog okeana pomoću FAAM Airborne Laboratory, istraživačke postaje u zraku kojom upravlja Nacionalni centar za atmosferske nauke (NCAS), u vlasništvu UK Research and Innovation i Natural Environmental Research Council.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA