Appleova tvornica: Radnice spavaju na podu i jedu pokvarenu hranu

Dobavljač kompanije Apple, Foxconn vjerovatno neće ponovno otvoriti svoj proizvodni pogon iPhonea u južnoj Indiji do 7. januara, rekao je za Reuters visoki vladin dužnosnik upoznat s tim pitanjem.

Tvornica Foxconn, koja se nalazi u državi Tamil Nadu, zatvorena je 18. decembra nakon protesta 250 njenih radnika koji su liječeni zbog trovanja hranom.

Apple je tada zatvorio tvornicu nakon što je otkrio da neke spavaonice i prostorije za ishranu ne zadovoljavaju neophodne standarde.

Tvornica, službeno poznata kao Hon Hai Precision, odgovorila je vladi države Tamil Nadu da radi na rješavanju Appleovih zabrinutosti oko životnih uvjeta radnika, rekao je neimenovani dužnosnik.

Spavale na podu, bez tekuće vode u toaletima

Agencija Reuters ranije je javila kako su radnici u toj tvornici suočeni sa krcatim spavaonicama i toaletima bez tekuće vode, te konzumiranjem pokvarene hrane. Nakon što se njih 250 razboljelo, uslijedio je protest i zatvaranje tvornice u kojoj je radilo 17.000 ljudi.

Kriza je izbila u trenutku kada kompanija Apple pojačava proizvodnju modela iPhone 13 i kada dioničari traže od kompanije da bude transparentnija u pogledu radnih uvjeta dobavljača.

Reuters je razgovarao sa šest žena koje su radile u Foxconnu, a svaka od njih je tražila da ostane anonimna u strahu od odmazde na poslu ili od policije.

Ispričale su kako su spavale na podu u sobama, u kojima se nalazilo između šest i 30 žena, te da u toaletima nije bilo tekuće vode.

”Ljudi koji su živjeli u tim objektima uvijek su bili bolesni – od alergija, bolova u grudima, trovanja hranom. Nismo od toga pravili problem jer smo mislili da će biti riješeno, ali je sada pogodilo puno ljudi”, kazala je za Reuters 21-godišnja radnica koja je napustila tvornicu nakon protesta.

Rade za 140 dolara mjesečno

Foxconn provodi rekonstrukciju lokalnog menadžerskog tima i poduzima korake kako bi unaprijedio uvjete za rad. Svi zaposleni će biti plaćeni dok traju neophodna unapređenja kako bi ponovo pokrenuli djelatnost, navela je kompanija.

Prema Reutersu, tvornica angažira radnike preko posrednika za zapošljavanje, koji su također zaduženi za smještaj zaposlenih – uglavnom žena. One zarađuju oko 140 dolara mjesečno i plaćaju firmi preko koje ih je Foxckonn zaposlio smještaj i hranu.

Većina radnica ima između 18 i 22 godine i dolaze iz ruralnih područja. Mjesečna plata je za trećinu veća od minimalne plate za takve poslove.

Sredinom decembra zbog trovanja hranom 159 žena je završilo u bolnici. Još 100-ak žena je primilo medicinsku njegu, ali nisu hospitalizirane. Potom je uslijedio protest i blokada autoceste nedaleko tvornice, a policija je reagirala upotrebom sile.

(Agencije)