EU: Česi i Rumuni najmanje rade povremene poslove

U državama članicama Evropske unije je prošle godine 2,3 posto zaposlenih u dobi od 20 do 64 godine imalo privremene i povremene poslove na rok ne duži od tri mjeseca, a najniži procent ovakvog zapošljavanja je registriran u Češkoj i Rumuniji, objavio je Eurostat.

Udio ovakvih poslova u ukupnoj zaposlenosti je procentualno ostao relativno stabilan tokom posljednjeg desetljeća, krećući se od 2,3 posto u 2009. do maksimalnih 2,5 procenata u periodu 2015-17. godina, prenosi Tanjug, pozivajući se na agenciju Agerpres.

Najveći procent privremenih i povremenih poslova je među državama članicama EU-a od 2012. godine imala Hrvatska, gdje je ta stopa 2016. dostigla čak 8,0 posto, nakon čega se postepeno smanjivala, da bi prošle godine iznosila 5,8 posto.

Ostale zemlje EU-a koje su 2019. godine prijavile visok procent nestalnih poslova su Francuska (5,0 posto), Španija (3,8 posto), Belgija (3,6 posto) i Italija (3,4 posto).

Bolje stanje narednih godina

S druge strane, najmanji procent ovakvih poslova zabilježen je lani u Češkoj i Rumuniji, po 0,2 posto u obje zemlje, a slijede Kipar i Njemačka sa po 0,3 procenta.

Statistički zavod EU-a Eurostat procjenjuje da bi podaci o stanju privremene i povremene zaposlenosti u ovom bloku mogli popraviti narednih godina, s oporavkom ekonomije od negativnih utjecaja bolesti COVID-19.

Mjere izolacije preduzete za zaustavljanje širenja epidemije primorale su mnoge poslodavce da skrate radno vreme, da privremeno obustave rad, a neke čak da trajno zatvore preduzeća.

Najveći procent privremenih povremenih poslova je prošle godine registriran u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva (9,7 posto), trgovini na malo, transportu, djelatnostima smještaja i ugostiteljstva (2,8 posto), ostalim uslužnim djelatnostima i djelatnostima u kojima su poslodavci domaćinstva (2,4 posto), navodi se u informaciji.

(Agencije)