Predstavljen Vodič za uspješnu komunikaciju o okolišu

Kvalitetna i odgovorna komunikacija o pitanjima životne sredine ključna je za educiranje i mobiliziranje građana u smjeru očuvanja okoliša. Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, jučer je predstavljen Vodič za uspješnu komunikaciju o okolišu.

Foto: Univerzitet u Sarajevu

Vodič uključuje koncepte, pristupe, strategije i taktike za komunikatore u ovim oblastima, omogućavajući bolje razumijevanje discipline okolišne komunikacije. Predstavljanje vodiča bila je i prilika za diskusiju o najboljim načinima na koje mediji i aktivisti mogu sarađivati kako bi građanima obezbijedili pravovremene i kvalitetne informacije o okolišnim pitanjima, te kako bi ove teme bile zastupljenije na medijskoj agendi.

Foto: Fakultet političkih nauka u Sarajevu

Na panelu, organizovanom u okviru ovog događaja govorili su Semir Hambo, urednik portala klix.ba, Lejla Kusturica, dugogodišnja okolišna aktivistica i direktorica Fondacija Atelje za društvene promjene – ACT te Majda Balić, polaznica programa Environmental Communication, asistentica i doktorantica na Odsjeku za komunikologiju Amina Vatreš.

Vodič uključuje koncepte, pristupe, strategije i taktike za komunikatore u ovim oblastima, omogućavajući bolje razumijevanje discipline okolišne komunikacije. U vodiču se razmatraju specifični aspekti komunikacije o okolišu i potencijal transformacije društva i našeg ljudskog odnosa prema prirodi i načina na koji se bavimo prirodnim resursima. Vodič pruža znanja o ekološkoj komunikaciji, savjete i najbolje prakse koje će osnažiti zagovornike zaštite životne sredine, marketinške i PR stručnjake, novinare, edukatore, istraživače, naučnike, studente, vladine službenike, političare i poslovne subjekte.

Foto: Fakultet političkih nauka u Sarajevu

Urednice bh. izdanja Vodiča su prof.dr. Lejla Turčilo, prof.dr. Belma Buljubašić, dr.sc. Enita Čustović i dr.sc. Anida Sokol, a Vodič na bosanskom jeziku dostupan je na linku.

Predstavljanje vodiča na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu bila je i prilika za diskusiju o najboljim načinima na koje mediji i aktivisti mogu sarađivati kako bi građanima obezbijedili pravovremene i kvalitetne informacije o okolišnim pitanjima, te kako bi ove teme bile zastupljenije na medijskoj agendi.

Stoga je elementarni cilj današnjeg panela bio razmotriti i osvijetliti svojevrsnu sponu između djelovanja aktivista za zaštitu životne sredine, akademske zajednice i eksperata za navedene pitanja i novinarskog, odnosno medijskog izvještavanja. Posebno je u tom kontekstu bitno akcentirati pozicioniranje medija kao neophodne poveznice između naučnika i aktivista za zaštitu životne sredine, ali i opće javnosti.

U okviru događaja predstavljena je i web-stranica Communicating Green, na kojoj se mogu naći značajni edukacijski resursi o komuniciranju o životnoj sredini.

(AbrašMEDIA)