Razgovor na Mjesecu: Istraživanje mogućnosti lunarne mobilne telefonske mreže

Veze astronauta Apolla sa Zemljom bile su primitivne u poređenju s onima koje danas imamo. Sljedeća generacija ‘mjesečara’ mogla bi imati mnogo bolji način održavanja kontakta visoke rezolucije, kako međusobno, tako i s nama na Zemlji.

Historijska priroda prvog ljudskog hodanja Mjesecom u sklopu NASA-ine misije Apollo 11 zasjenila je naravno tehničke detalje. Ali današnja globalna publika uzima zdravo za gotovo prenos uživo visoke rezolucije, a za sljedeću generaciju lunarnih astronauta očekivanja će biti mnogo veća.

“Očekivat ćemo 4K rezoluciju s Mjeseca gotovo u stvarnom vremenu nakon slijetanja. Vraćat će se do 500 megabita podataka tako da će slike biti 10 puta bolje”, kaže Matt Cosby, glavni tehnološki direktor pri britanskoj Goonhilly Earth Station.

Ta investicija je u toku na globalnoj razini. Između 2021. i 2023. NASA-in projekt LunarLites, u istraživačkom centru Glenn u Ohiju, procijenio je kako je moguće 4G i 5G tehnologije sa Zemlje prenijeti u lunarno okruženje, i trenutno imaju dva nova projekta u toku.

Projekt Lunar Surface Propagation (LSP) proučava kako će bežični komunikacijski sistemi funkcionisati u okruženju lunarne površine.

NASA-in program Artemis namjerava poslati astronaute u mjesečevu orbitu 2025. godine, uz slijetanje posade godinu dana kasnije. Južni pol je omiljena lokacija zbog područja koja su stalno obasjana suncem i zbog smrznutog vodenog leda u trajno zasjenjenim područjima dubokih kratera, što je potencijalni izvor vode i goriva. Ali ovaj raznoliki teren ima i nedostataka. Jedno potencijalno mjesto slijetanja, poznato kao krater Shackleton, duboko je dvije milje i široko 12 milja.

“Krater Shackleton dublji je od Velikog kanjona”, kaže Michael Zemba, NASA-in glavni istraživač LSP-a. “Ta vrsta ekstrema na Južnom polu predstavlja izazove za uspostavljanje bežičnih mreža kao što su Wi-Fi i 5G i zato je ključno imati tačne i pouzdane modele i alate za simulaciju. U principu, to je slično kao i odabir dobrog mjesta za Wi-Fi ruter kod kuće, ali s kraterima većim od Manhattana.”

Fina lunarna prašina, ili regolit, koja prekriva Mjesec do dubine od nekoliko metara također je izazov.

Izvor i više na: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA